AKTUALNOŚCI Usługi O mnie SZKOLENIA KONTAKT ETYKA ZAWODOWA i ODO LINKI

Aktualności

 

Przekazywanie gospodarstw rolnych po nowemu

Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn, której przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016, wprowadziła pewne niekorzystne zmiany dla małych gospodarstw rolnych.
 

Jakie darowizny można odliczyć w rocznym rozliczeniu podatku ?

Jedną z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odliczenie darowizn. Odliczenia te polegają na pomniejszeniu dochodu o wartość darowizn. Ustawy podatkowe przewidują możliwość odliczenia czterech rodzajów darowizn.
 

Ulga rehabilitacyjna - komu przysługuje?

Najpopularniejszą ulgą, z której korzystają podatnicy w składanych zeznaniach podatkowych jest odliczenie na dziecko. Rzadziej rozliczana jest tzw. ulga rehabilitacyjna. Oto komu przysługuje ta ulga i co konkretnie podlega odliczeniu.
 

Świadczenia 500+ a podatki

1 marca 2016 wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ustawa ta została ogłoszona w Dzienniku Ustaw z 2016 roku pod pozycją 195. Ustawa ta stanowi o wypłacie świadczeń na wychowywanie dzieci ale również odnosi się do kwestii p...
 

Ulga na dziecko osiągające własne dochody

W rocznym zeznaniu podatkowym można skorzystać z ulgi na dziecko, również w przypadku kiedy dziecko osiąga własne dochody.
 

Zbycie nieruchomości po śmierci małżonka jednak z podatkiem

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 stycznia 2016 sygnatura akt II FSK 2319/13 zakwestionował wcześniejsze stanowiska wojewódzkich sądów administracyjnych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia nieruchomości po śmierci małżonka.
 

Zbycie udziału spadkowego jest przychodem z praw majątkowych

Nabycie spadku wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Również w przypadku zbycia spadku należy rozpatrywać obowiązek podatkowy - tym razem w podatku dochodowym.
 

Kiedy rozliczyć dochody zagraniczne

Przepisy prawa podatkowego nakładają w określonych sytuacjach obowiązek rozliczania w Polsce dochodów z pracy uzyskanych poza granicami kraju. Są sytuacje, w których warto dochody te rozliczyć pomimo braku tego obowiązku.
 

Pracodawca nie opodatkuje wartości paliwa zużytego przez pracownika

Pracodawca nie opodatkuje wartości paliwa zużytego przez pracownika. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 listopada 2015 I SA/Wr 1595/15.
 

Wydatki poniesione za granicą są kosztem uzyskania przychodu tylko w kwocie netto

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 5 stycznia 2016 I SA/Gd 1161/15 wskazał, że podatek od wartości dodanej rozliczany w państwie członkowskim Unii Europejskiej należy traktować na równi z polskim podatkiem VAT, w kontekście ustal...

Kontakt

Biuro Rachunkowe Turek Doradca Podatkowy Marcin Dzikowski

ul. Pl. Wojska Polskiego 16/2
62-700 Turek
Email:
info@podatkidzikowski.pl dzikowski.podatki@o2.pl
Telefon:
697 278 832
projekt i wykonanie BerMar multimedia
Polityka prywatności